Znak Triad – Drogi Łaski i Pokoju

Triady – Droga Łaski i Pokoju

Triady – Droga Łaski i Pokoju

Strona główna > Wizytówka Triad – Śląskiej Drogi Łaski i Pokoju

Wizytówka Triad – Śląskiej Drogi Łaski i Pokoju

1. Czym są?

 

Triady – Śląska Droga Łaski i Pokoju to regionalny szlak turystyczny, który dla ludzi wierzących stanowi jednocześnie trasę pielgrzymkową. Szlak okrąża Śląsk w jego historyczno-geograficznych granicach, łącząc miejsca ważne ze względów turystyczno-krajoznawczych (jak zabytki, atrakcje przyrodnicze, pomniki historii) lub religijnych (jak sanktuaria, świątynie, klasztory). Punktem centralnym szlaku, początkowym i końcowym zarazem, jest znajdujący się w Rudach (Raciborskich) Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy z Sanktuarium Matki Bożej Pokornej, najstarszym sanktuarium maryjnym na Śląsku. Cała trasa dzieli się na jednodniowe etapy, liczące przeciętnie około dwudziestu kilometrów i zgrupowane w siedmiu odcinkach tematycznych: „Historia pogranicza”, „Przemyślidzi i Luksemburgowie”, „Piastowie dolnośląscy”, „Piastowie górnośląscy”, „Hohenzollernowie”, „Habsburgowie” i „Nowy początek”. Uczestnicy samodzielnie określają jednorazową ilość etapów do przebycia, zależnie od czasu i sił, jakimi dysponują. Triady są więc alternatywą na jedno lub dwudniowy weekendowy wyjazd, na tygodniowe oderwanie się od codzienności, a także na dłuższe wakacje z możliwością dowolnego przeplatania dni marszowych i postojowych. Wędrować można samotnie bądź w grupie, ze względu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mniej niż dziesięcioosobowej.

 

2. Jakie mają cele i na jakich wartościach i zasadach się opierają?

 

Śląskie Triady są pierwszą trasą, organizowaną w ramach projektu Triady – Droga Łaski i Pokoju, który zakłada tworzenie sieci regionalnych szlaków, łączących ludzi i społeczności. Projekt ustanawia cele, wartości i zasady dla wszelkiego rodzaju inicjatyw, podejmowanych na jego bazie. Podstawowe informacje o projekcie, w tym jego cele, wartości i zasady, prezentuje dokument „Wizytówka Triad – Drogi Łaski i Pokoju”.

 

3. Dla kogo są przeznaczone?

 

Triady przeznaczone są dla osób, które pragną oderwać się od codzienności, poszukują dystansu, odprężenia i wewnętrznego pokoju, czasu i sposobności na przemyślenie ważnych dla siebie spraw, odkrycie nowych perspektyw lub poznanie nowych miejsc i ludzi. Osoby pielgrzymujące mogą prosić Boga o udzielenie potrzebnych łask. Triady są propozycją dla ludzi wierzących i niewierzących, szukających samotności bądź towarzystwa, wiedzy czy wyłącznie pięknych krajobrazów, gdzie każdy wybiera spośród dostępnych opcji według własnych potrzeb i upodobań. To przestrzeń pokoju, tolerancji i twórczych poszukiwań.

Strona główna > Wizytówka Triad – Śląskiej Drogi Łaski i Pokoju

Znak Triad – Drogi Łaski i Pokoju

Podstawę dla treści prezentowanych na

stronie stanowi uniwersalizm etyczny.

ETUN

© 2021-2024 Grzegorz Berke

Prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów dozwolone wyłącznie w celach niekomercyjnych, związanych z ideą strony, w formie niezmienionej i z podaniem źródła. Wszelkie inne wykorzystanie tylko za zgodą autora.