Znak Triad – Drogi Łaski i Pokoju

Triady – Droga Łaski i Pokoju

Triady – Droga Łaski i Pokoju

O mnie

Grzegorz Berke – Triady 2018Nazywam się Grzegorz Berke. Urodziłem się w 1971 roku w Chorzowie (Königshütte) na Śląsku (Schlesien), a dokładnie w tej części Górnego Śląska (Oberschlesien), która znajduje się obecnie na terytorium Polski. W Chorzowie też mieszkam. Lubię góry, kontemplację i wędrowanie. Lubię przyjaznych ludzi, z którymi można merytorycznie podyskutować. Ciekawi mnie i lubię wszystko, co prowadzi do prawdy, dobra i piękna.

 

Śląsk – mój Heimat – jest krainą pogranicza, gdzie na przestrzeni wieków mieszały się wpływy różnych kultur, tak więc pośród krewnych i przyjaciół miałem i mam Polaków, Niemców i Ślązaków w sensie narodowym. To sprawia, że do kwestii tożsamości podchodzę z dystansem, za najważniejszą uznając zasadę tolerancji i poszanowania ludzkiego prawa do autoidentyfikacji. Życiowym mottem są dla mnie słowa dziadka Józefa: „To nieważne, skond kto jest, ani jaki mundur nosi, wszyndzie som ino dobre i złe ludzie”.

 

Osobiście przede wszystkim czuję się człowiekiem i chrześcijaninem (rzymskim katolikiem), co w decydującej mierze określa mój sposób patrzenia na świat i ludzi. Moją najważniejszą ojczyzną jest Królestwo Niebieskie, a wszyscy ludzie są dla mnie braćmi i siostrami. Wierzę w jednego, wszechmocnego Boga, który jest Miłością i do którego należy ostatnie słowo w toczącej się walce między dobrem i złem. Dlatego jak marnie nie wyglądałyby sprawy w dziedzinie publicznej czy prywatnej, wiem, że na końcu będzie dobrze – „Jezu, ufam Tobie”. W dalszej kolejności jestem Europejczykiem i Ślązakiem, z pochodzenia Ślązakiem, Niemcem i Polakiem. Moim marzeniem jest uniwersalistyczna Europa regionów – obejmujące cały kontynent pokojowe, demokratyczne i tolerancyjne państwo, oparte w sferze wartości na prawie naturalnym i Dekalogu. Obecnie to utopia, ale przecież cuda się zdarzają.

 

W 2017 roku pojawiła się w moim sercu idea szlaku turystyczno-pielgrzymkowego (dla jednych trasa turystyczna, dla innych pielgrzymka z turystycznymi atrakcjami), obiegającego cały historyczny Śląsk i łączącego ludzi ponad podziałami. We wrześniu 2018 zorganizowałem pionierskie przejście pierwszych sześciu etapów, które udało się znakomicie. Pomyślałem, że byłoby wspaniale, gdyby takie szlaki powstawały również gdzie indziej. Tak narodziła się idea Triad – Drogi Łaski i Pokoju. Wkrótce potem w moim życiu rozpętała się burza, zmieniając wszystko.

 

Pomimo trudności kontynuuję rozwój Triad, będących moją pasją. Choć to ważne, nie jest dla mnie najważniejsze, kiedy i w jakim stopniu idea Triad zyska na popularności. Parę dobrych rzeczy już się wydarzyło. Najważniejsze jest, aby iść. By podążać za głosem serca i sumienia, wbrew wszystkiemu nigdy się nie poddając.

 

Dziękuję każdemu, kto na Drodze Łaski i Pokoju wspierał mnie i wspiera.

 

 

                                                                 Pozdrawiam serdecznie

                                                                      Grzegorz Berke

Znak Triad – Drogi Łaski i Pokoju

Podstawę dla treści prezentowanych na

stronie stanowi uniwersalizm etyczny.

ETUN

© 2021-2024 Grzegorz Berke

Prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów dozwolone wyłącznie w celach niekomercyjnych, związanych z ideą strony, w formie niezmienionej i z podaniem źródła. Wszelkie inne wykorzystanie tylko za zgodą autora.